Po zrobieniu dredów

Kiedy pierwszy raz umyć dredy i jak często to robić?

Dredy oczywiście się myje! Zalecane jest, aby po zrobieniu dredów odczekać 1-2 tyg. z pierwszym myciem i moczeniem ich. Wiem, że brzmi to przerażająco dla kogoś, kto mył dotychczas głowę codziennie, lub co drugi dzień, ale dredy nie wymagają tak częstego mycia, ponieważ się nie przetłuszczają. I nie wyglądają one nieestetycznie nawet jeśli nie myje się ich nawet przez tydzień. Gdy głowa zaczyna swędzieć można umyć skórę starając się nie zmoczyć dredów. Po pierwszym myciu można dredy myć regularnie. Jak często? Zależy od was. Zaobserwujecie, jak zachowują się wasze dredy po myciu i dostosujecie częstotliwość mycia do potrzeb.

Kiedy dredy przestaną być takie sztywne?

Zależy od długości dredów. Dredy dłuższe powinny się ułożyć już po pierwszej nocy, ale dopiero po ok. 2 dniach przestają odstawać od głowy. Dredy krótkie wymagają dłuższego czasu, zanim się ułożą i staną elastyczne (ok.3-4 dni). Można przyśpieszyć proces opadania dredów, śpiąc w czapce bądź w pończosze, siateczce na włosy.

Skóra głowy po zrobieniu dredów

Czasami skóra głowy negatywnie reaguje na zabieg kręcenia dredów. Ciągnięcie przez kilka godzin, może objawiać się zaczerwieniem i swędzeniem. Pomaga na to kwas borowy (kupicie w aptece).

Czy od noszenia dredów włosy stają się słabsze?

Włosy mogą stać się słabsze od noszenia dredów długich, ponieważ ich ciężar może obciążać cebulki włosowe. Pomaga wtedy noszenie dredów wysoko upiętych lub noszenie w kokach. Farbowanie, a zwłaszcza rozjaśnianie dredów sprawia, że włosy stają się bardziej kruche. Rozczesywanie dredów jest tez zabiegiem niszczącym włosy. Ale zastosowanie odpowiednich odżywek przez kilka dni, tyg. doprowadza włosy do stanu sprzed dredowania. Znam wiele osób, które dredy noszą kilkadziesiąt lat i jakoś się to trzyma. Wszystko zależy od rodzaju włosów.

Jak szybko rosną dredy?

W zależności od indywidualnych predyspozycji dredy rosną średnio 1,5-3 cm. na miesiąc. Dredy rosną szybciej niż normalne włosy.Dzieję się tak dlatego, ponieważ człowiek traci dziennie ok.100 włosów, które wypadają i są wyczesywane, natomiast w dredach, włosy zostają i rosną wraz z nimi. Ponadto końcówki włosów długich rozdwajają sie i ukruszają, a w dredach trzymają się mocno.

Czy dredy syntetyczne można farbować?

Nie, ale jest duży wybór kolorów włosów syntetycznych i zawsze można dobrać odpowiedni kolor.

Jak długo mogę nosić dredy?

Dredy można nosić tak długo jak się chce, oczywiście należy o nie dbać. Dredy syntetyczne po jakimś czasie powoli się wykruszają, ale spokojnie można je nosić kilkanaście-kilkadziesiąt miesięcy.

Czy to się da rozplątać?

Można dredy rozczesać , nawet takie, które nosiło się długo i są mocno zbite. Proces wymaga dużo czasu i odpowiednich środków ułatwiających rozczesywanie włosów. Zaraz po rozczesaniu włosy nie wyglądają najlepiej, ale po zastosowaniu odżywek wracają do dobrej kondycji.

Czy gdy będę chciał/a pozbyć się dredów, to muszę obciąć włosy na „zero”?

Nie. Można przez jakiś czas przed obcięciem zaprzestać dokręcania dredów, obciąć je w pewnej odległości od głowy i rozczesać pozostałość dreda. W ten sposób pozostanie pewną długość włosów, z której można zrobić fryzurę. Można też dredy rozczesać.

Pływanie latem i w basenie

Można zażywać kąpieli, jednak zaraz po zrobieniu dredów dobrze jest odczekać 2 tyg. zanim zamoczy się głowę. Przydaje się, przed kąpielą dredy potraktować woskiem, wtedy woda nie ma na nie takiego destrukcyjnego wpływu, a po wyschnięciu baty fajnie sie zbijają. Idąc na basen warto byłoby zaopatrzyć się w czepek większego rozmiaru.

Dready a kask, czepek, czapki

Dredy zwiększają objętość głowy, dlatego warto przemyśleć planowany zakup kasków na motor czy też deskę/narty. Na pewno przyda się o nr większy. Oczywiście każdy kask należy przymierzyć! Czapki również przydałyby sie troszkę większe.

Źle zrobione dredy da sie naprawić!

Ktoś zrobił ci dredy i nie jesteś zadowolony(a)? - nie martw się, można to naprawić. Takie dredy można zagęścić, przedłużyć, połączyć, rozdzielić itp. Dredy zrobione zbyt rzadko można zagęścić, stworzyć z nich nowe dredy i dosztukować dodatkowe kołtuny. Słowem można je uratować. Ostatecznie można je rozczesać i zrobić na nowo. Nie trzeba ich ścinać.

Czy wiele cienkich dredów można połączyć w grubsze? Czy grube można rozdzielić?

Bez problemu można cienkie dredy złączyć, a odpowiednio grube dredy rozdzielić i zagęścić fryzurę.