Pielęgnacja dredów

Mycie i suszenie dredów. Kiedy, jak często i czym myć dredy?

Dredy oczywiście się myje! Zalecane jest, aby po zrobieniu dredów odczekać 1-2 tyg. z pierwszym myciem i moczeniem ich. Wiem, że brzmi to przerażająco dla kogoś, kto mył dotychczas głowę codziennie, lub co drugi dzień, ale dredy nie wymagają tak częstego mycia, ponieważ się nie przetłuszczają. I nie wyglądają one nieestetycznie nawet jeśli nie myje się ich nawet przez tydzień. Gdy głowa zaczyna swędzieć można umyć skórę starając się nie zmoczyć dredów. Po pierwszym myciu można dredy myć regularnie. Jak często? Zależy od was. Zaobserwujecie, jak zachowują się wasze dredy po myciu i dostosujecie częstotliwość mycia do potrzeb. Dredy po zamoczeniu stają się cięższe, więc należy być ostrożnym przy zarzucaniu ich do tyłu, ponieważ mocno obciążają odcinek szyjny. Aby szampon dobrze rozprowadzał się po dredach, dobrze jest go rozcieńczyć wodą, a potem dobrze (nawet kilkakrotnie) spłukać.

Czym myć dredy.

Istnieją specjalne szampony do dredów, których formuła powoduje, że szampon wnika głęboko do wnętrza, a zarazem nie powoduje wysuwania się włosów z dredów. Takie szampony to dobre rozwiązanie, ale uważam, że równie dobrze można stosować szampony ziołowe (np. pokrzywa, rumianek, czarna rzepa). Zwróćcie uwagę na to, by szampony nie zawierały odżywek oraz nie ułatwiały rozczesywania włosów. Szarego mydła nie polecam, ponieważ powoduje on łupież, choć dosyć dobrze zbija dredy (jeśli ktoś bardzo chce, to może zastosować szare mydło w płynie, ale jedynie na długości dredloków, a skórę głowy umyć innym szamponem). Po umyciu dredy schną dłużej niż proste włosy, długość schnięcia uzależniona jest od grubości dredów. Dlatego dobrze zaplanować mycie dredów tak, aby mieć czas na wysuszenie dredów przed wyjściem, bądź położeniem się do łóżka. Po umyciu zawinąć je w ciepły ręcznik i wycisnąć wodę. Następnie czekamy, aż same wyschną - suszenie suszarką powoduje wychodzenie/wysuwanie się włosków z dredów. Gdy włosy trochę przeschną, można je porolować między dłońmi; spowoduje to, że dredy będą się lepiej zbijać oraz unikniemy placków i kolanek na dredach. Dobrze również rozdzielić pozrastane dredy i dokręcić je pomiędzy palcami przy nasadzie głowy. Nie kładziemy sie spać z mokrymi dredami, oraz nie spinamy ich gumką/frotką ponieważ powoduje to spłaszczanie się batów oraz powstawanie "kolanek", "garbów".

Mycie crusta/pojedynczych?

W przypadku dredów pojedynczych nie należy stosować specjalnego szamponu. Myć dreda tym samym szamponem co resztę włosów. Jednakże nie powinno się myć go tak często jak resztę włosów. Najlepiej wkładać dreda do foliowego worka podczas mycia głowy. W przypadku crusta, dredy myć rzadziej niż pozostałą część głowy i raczej używać szamponu odpowiedniego do dredów.

Łupież. Jak sobie z nim radzić?

Czasem noszenie dredów powoduje łupież, ale można łatwo go uniknąć. Należy dobrze płukać dredy po umyciu. Nie stosować szarego mydła na skórę głowy. Nosić tak często jak się da dredy rozpuszczone. Zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry (picie dużo płynów, uzupełnić dietę w cynk, witaminę A i E oraz witaminy z grupy B). Można też stosować preparaty odżywiające skórę głowy (istnieje linia środków zapobiegających powstawanie łupieżu do dredów np. firmy "styllin dredz"). Jeśli jednak mimo tego, łupież się pojawi, nie ma powodu do paniki – po prostu należy zaopatrzyć się w szampon przeciwłupieżowy w aptece i zastosować go podczas mycia dredów.

Farbowanie /rozjaśnianie dredów?

Lepiej jest zafarbować włosy przed zdredowaniem. Jeśli już mamy dredy i chcemy je zafarbować, to musimy zaopatrzyć się w szczoteczkę oraz odpowiednią ilość farby, którą nakładamy na pojedynczego dreda, starając się, aby farba dotarła jak najgłębiej. Farbowanie delikatnie niszczy dredy, ale bardziej destrukcyjnie na dredy wpływa rozjaśnianie. Stosowanie tanich rozjaśniaczy wprawdzie powoduje początkowe zbijanie się dredów, ale przy dłuższym stosowaniu powoduje, że dredy zaczynają się wykruszać i powoli robią się coraz cieńsze, a z czasem odpadają. Dredy można farbować na różne kolory, można także pofarbować je w paski etc.

Szydełkowanie/Dokręcanie

Dredy należy dokręcać szczególnie na początku, kiedy są miękkie i muszą dojrzeć. Najlepiej nauczyć się robić to samemu, ale nie jest to prosty zabieg, szczególnie gdy mamy sobie to robić na własnej głowie. Najlepsze do dokręcania dredów jest szydełko o grubości 0,5. Gdy włosy przy głowie odrosną nam już trochę, należy dokręcać odrosty chwytając pomiędzy palce i rolując drugą dłonią. Jeśli sobie sami nie radzicie z dokręcaniem dredów warto odwiedzić specjalistę, który zrobi to sprawnie i dokładnie. Częstotliwość wizyt zależy od podatności włosów na dredowanie, grubości i długości noszonych dredów. Dredy świeże należy dokręcić po 1 miesiącu od zrobienia, a następnie co 3-4 miesiące. Z czasem wizyty u specjalisty stają się rzadsze, a czasami nie są w ogóle konieczne, bo włosy są tak podatne na kołtunienie, że same się dredują i nic nie trzeba z nimi robić.

Wosk do dredów

Zdania co do stosowania wosku są podzielone. Ja polecam stosowanie wosku w pierwszym okresie po zrobieniu dredów, zanim jeszcze nie zdążą się odpowiednio zbić. Wosk pomaga dredom młodym, świeżym szybciej "dojrzeć". Preferuję dredy, które dojrzewają na głowie właściciela i przez to wyglądają bardziej naturalnie. Nie zbijam ich na kamień przy robieniu. Szydełkuję na tyle solidnie, że się nie rozpadną, ale z lekkim luzem, aby miały szansę dojrzeć i wyglądać jakby właściciel(ka) nosił(a) ja od kilku lat. A używanie wosku przez pierwsze miesiące pomaga temu procesowi. Wosk należy stosować nie częściej niż raz w tyg. Stosowanie wosku przed pływaniem powoduje, że woda nie wnika w głąb dredów i nie ma na nie aż tak destrukcyjnego działania. Po wyjściu z wody i po rolowaniu dredy od razu mocniej się zbijają. Ważne jest jaki wosk sie stosuje. Przetestowałem ich kilkanaście rodzajów i niektóre asygnowane do dredów niespecjalnie spełniają swe zadanie. Najlepsze woski to "lets dred" oraz czerwony "Dax". Nie należy stosować do dredów zwykłych wosków fryzjerskich.

Noszenie dredów na co dzień.

Nowe dredy należy związywać tak, aby nie były zbytnio ściśnięte, ponieważ powoduje to powstawanie kolanek, garbów, a z czasem przewężeń w miejscach zbytniego uciskania dredów. Powinno się stosować szeroką luźną frotkę, opaskę lub związywać je dwoma dredami, ew. wiązać koki. W momentach, gdy tylko jest możliwość, dredy powinno się nosić luźno, rozpuszczone. Sen powinno się spędzać w dredach niezwiązanych i suchych.

Garby, wychodzące włosy, kolanka, pętle.

Gdy zastosujecie się do wskazówek odnośnie pielęgnacji dredów problem zakoli, pętli itd. nie powinien sie pojawić. Co robić? Regularnie rolować dredy, w wolnej chwili chwytać między dłonie i turlać. Dobrze, aby raz w tyg. przerolować całą głowę, używając wosku do dredów (przynajmniej, w pierwszym okresie noszenia dredów). Jak najczęściej nosić dredy rozpuszczone. Spać z dredami wyschniętymi i luźnymi. Jeśli jednak garby sie pojawią, starajcie się je rolować po umyciu, gdy dredy trochę przeschną, jeśli to nie pomaga, to możecie spróbować wciągać wystające włosy szydełkiem. Jeśli sobie nie radzicie, pozostaje wizyta u specjalisty. W żadnym wypadku nie należy grabów wycinać nożyczkami, spowoduje to odchudzenie dreda, który z czasem może odpaść.

Popiół?

Stosowanie popiołu do zbijania dredów - herezja? Niekoniecznie, nie promuję tej metody, chciałem jedynie zaznaczyć, że w niektórych kręgach i czasach stosowanie popiołu do dredów było normalną sprawą. Hindusi wcierają popiół z ogniska czy ganji w dredy i ich baty całkiem dobrze wyglądają. Całkiem dobry do wcierania w dredy jest popiół z kadzidełek. Ma miękką konsystencję i miły zapach, jeśli ktoś się zdecyduje na używanie popiołu, to proponowałbym tylko popiół z kadzidełek. Ale radzę umiar!

Opalanie dredów?

Nie polecam opalania dredów. Jest to metoda, którą można szybko pozbyć sie wystających włosów, ale dredy po tym śmierdzą i chudną.

Zbyt mocne zbijanie dredów

Nie można przesadzić z szydełkowaniem dredów. Dredy zbyt często szydełkowane stają się zbite jak kamień, zaczynają być mało elastyczne, robią się kruche i łatwo wtedy o ułamanie. Również, dredy zbite za mocno przy robieniu, narażone są na odłamywanie. A szydełkowanie na maxa przy głowie, niepotrzebnie nadwyręża skórę.

Dredy u czarnoskórych.

Dlaczego czarnoskórzy maja takie fajne dredy? Struktura ich włosa różni sie od włosów rasy białej, ich włosy są na maxa skręcone. Afroamerykanom-europejczykom dredy kręcą się same, ich rola w pielęgnacji polega jedynie na pilnowaniu, aby nie zrosły sie w jeden kołtun.